Görünmez Ortodonti Tedavisi

Görünmez ortodonti olarak da bilinen lingual tedavi, kullanılan dişlerin diş kemeri içine yerleştirilmesinden dolayı dıştan algılanabilen ortodontik tedavi yöntemini kullanmaktadır. Böylece dişlerin dış yüzeyi tamamen serbest kalır.

Geleneksel ortodontik cihazların kullanımının gösterdiği çirkin etkiden dolayı, özellikle bu kişilerde bu tür tedaviyi izlemekte isteksiz olan kişilerde, yetişkinlerde veya ergenlerde belirtilen ortodontikleri gerçekleştirmenin estetik bir yöntem olduğu söylenebilir.

Ancak gerçek şu ki, bu sistem sadece ısırığı değiştiren her türlü yanlışlığın düzeltilmesine izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda tedavi sırasında diş hijyenini kolaylaştırması ve yüzeydeki emayenin zarar görmemesi gibi avantajlar da sağlıyor. dil tarafından yapılan kendi kendini temizleme hareketi ve daha fazla tükürük konsantrasyonu nedeniyle kireçlenmeyi önlemek için dişlerin önünde, ayrıca antibakteriyel aktivitesinde bir artış anlamına gelir.

Lingual Ortodonti Teknikleri

Halen farklı lingual tedavi teknikleri var; bazıları standart ölçü yaylarının ve desteklerinin kullanıldığı ve her hastanın ölçüsüne göre her şeyin üretildiği ve maksimum hassasiyet ve rahatlık sağlayan ve en çok kullanılan sistemi yapan diğerleri.

Hastanın malpozisyonu veya malklüzyonunun tüm sorunları teşhis edildikten sonra, tedavi planı bir 3D bilgisayar programı ile tanımlanır ve fonksiyonlarını yerine getirmek için dişlerin kullanması gereken son pozisyonu atar. En uygun biçim ve aynı zamanda mümkün olduğu kadar estetik bir gülümseme sağlar.

Tedavi bittikten ve yaylar ve destekler çıkarıldıktan sonra, düzeltilmiş dişlerin eski konumlarını işgal etme eğilimini önlemek için sabit veya çıkarılabilir cihazlar yerleştirilir. Diş hekimi periyodik olarak bunları gözden geçirecek ve elde edilen sonuçların muhafaza edildiğini doğrulayacaktır.

Dilsel ortodontik tedavinin süresi genellikle konvansiyonel olandan biraz daha kısadır, ancak bu elbette tedavinin doğru planlanmasına, hastanın işbirliğine ve ortodontistin mesleki deneyimine bağlı olacaktır .

Lingual tedavi günümüz de çok fazla tercih edilen bir tedavi sistemi olmayı başarmıştır. Ancak Lingual tedavi dendiğinde direk gidip tedavi olamayız. Alanında uzman doktorlar bulamamız gerekmektedir. Lingual tedavinin kendine özgü uzmanlığı vardır. Yani Lingual alanında uzmanlığı olmayan diş doktorunun tedavi yapamayacağını bilmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir