Lingual Tedavi Sistemi Ve İşleyişi

lingual tedavi

Lingual tedavi, geleneksel sabit tellerle aynı şekilde çalışır. Ortodontistiniz dişlerin hareketini tam olarak kontrol altında tutar. Tek fark parantezlerin dişin iç yüzeyine takılmasıdır ve onları neredeyse görünmez kılar. Sizi tanıyacak olan tek kişi ortodontik tedavi göreceksiniz.Sağlıklı diş etlerine, kemiğe ve dişlere sahip olduğunuz sürece, dilli diş telleri sizin içindir.

Lingual tedavi diş telleri ile devam etmeye karar verirseniz, diş hekiminizin dişlerin arkası hakkında bir fikir edinmesi gerekir, böylece kişisel diş telleriniz dişlerinize tam olarak uyacak şekilde yapılabilir. Kısa bir süre sonra, ısmarlama metal braketlerin, braketlere tutturulmuş ince bir tel ile birleştirilerek dişlerin arkasına sıkıca yapıştırılacağı pratiğe geri döneceksiniz.

Dilinizi genellikle dilinizin dinlendiği dişlere tutturulmuş olarak tutturmak biraz garip gelebilir, ancak hastalar genellikle birkaç gün içinde alıştıklarını bulurlar. Herhangi bir sabit diş telinde olduğu gibi, lekelerin ve çürüklerin önlenmesi için dişlerinizin ve ağzınızın temiz kalması önemlidir, bu nedenle düzenli diş hijyeni randevularına katılmanızı öneririz .

Küçük bir ortodontik tedavi riski, kireç çözmedir. Bu, genellikle zayıf beslenme ve zayıf ağız hijyeni sonucu beyaz izlere neden olan diş minesine yapılan bir saldırıdır. Dilli diş tellerinin bir faydası, dişleri standart diş tellerine göre daha az işaretleme olasılıklarıdır. Bu, meydana gelebilecek hasarın dilsel yüzeylerde daha az şiddetli ve daha az sıklıkta olacağını gösteren araştırmalarla desteklenmektedir.

Diş hekimi sizinle aradığınız sonuçları almanın ne kadar süreceğini tartışacak ve ilerlemenizi kontrol edip gerekli desteği ayarlayabilmeleri için diş hekiminizi düzenli olarak görmeye dönmeniz gerekecektir. Tedavi tamamlandıktan sonra, lingual ayraç kaldırılır ve güzel, düz, yeni bir gülümsemenin tadını çıkarabilirsiniz.

Lingual tedavi her doktor tarafından yapılabilecek bir tedavi yöntemi değildir. Günümüz alanında uzman olmayı bu tedavi sistemini gerçekleştirmeye çalışan bir çok diş hekimi bulunmaktadır. Günümüzde lingual tedavi sistemini gerçekleştirebilmek adına ortodontist uzman belgesine sahip olunmak zorunda. Alanında uzman olmayan doktorlar tarafından yapılan tedaviler sizleri çok daha kötü durumlara götürecektir. Bu yüzden alanında uzman doktorlara tedavi olmak en mantıklı seçim olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir