LİNGUAL TEKNİK NEDİR NASIL YAPILIR?

lingual tedavi

Lingual tedavi, dişlerin içine takılmış bir braket ile dişlerin istenen pozisyona hareket ettirildiği sabit bir ortodontik tedavi tekniğidir. Bu Lingual aletler son yıllarda muhteşem bir gelişme yaşamıştır ve bugün birçok alanda bile son derece hassas üretimleri nedeniyle dişlerin dışına bağlı olan diş tellerinden daha üstündür. 

Ortodonti alanındaki sürekli yenilikler sayesinde, lingual teknik ve şeffaf plaklar gibi görünmez teknikler geliştirilmiştir. Başlangıçta yetişkinler için oluşturulan bu tedaviler başarılarından dolayı gençler arasında da popüler hale gelmiştir.

Lingual tedavi ile  her diş üzerine sabitlenen teknik sayesinde dişin bütünüyle sabitlenecek olan ve dişin tüm yapısına hafifçe baskı uygulayarak dişlerin hareketini ilerletecek bir teldir. Lingual teknik genellikle pimler, yuvalar veya braketler adı verilen bağlantı elemanlarından oluşmaktadır.

Bu anlamda, Lingual tekniği, tamamen kişiselleştirilmiş bir tasarım ile cihazın çok hassas bir şekilde konumlandırılmasını sağlamak için sayısal modellemeyi robotik ile birleştiren en son teknolojilerle parçalar üretilmektedir. Bu, şu anda geleneksel tedavinin sonuçlarına benzeyen sonuçları optimize etmeyi mümkün kılmış, aynı zamanda geçici hale gelen rahatsızlığı da önemli ölçüde azaltmayı mümkün kılmıştır.

Yetişkinler İçin İdeal Bir Alternatif

Lingual teknik tedavisinin estetik yönü genellikle yetişkinlerde hassas bir noktadır. Yetişkinlikte yapılan ortodontik tedavilerde estetik durma amacı büyük bir çoğunluktadır. Bununla birlikte, belirli bir yaştan sonra, özellikle görüntünün ağırlığının önemli bir yere sahip olacağı bir sosyo-profesyonel ortamda iş yaptığımızda, belirli bir süre  boyunca görünür bir aparat takmak insanlar için oldukça zordur. Bu yüzden lingual tedavi kullanımı her birey içinde ideal bir alternatiftir.

Bir iş görüşmesine gittiğimizde  iş, halkla ilişkiler veya diğerleri gibi sürekli halkla temas içeren bir işi pratik yapmak, insanların imajınıza bakmasına neden olmaktadır.  Dolayısıyla gülümsemesi, iyi bir izlenim bırakmak için lingual tedavi yöntemi diş bozukluklarında önemlidir. Bu sebeplerden dolayı hem yetişkinler için hem gençler için lingual ortodonti geliştirildi. Kliniğimizde alanında uzman hekimlerimiz tarafından yapılan bu tedavi yöntemini gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz. Sağlığınız açısından bu durumun çok ama çok önemli olduğunu unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir